Kattungeförmedlingen

Har du inte redan glädjen av att vara ägd av en Maine Coon? Genom Maine Coon-kattens kattungeförmedling hittar du din drömkatt.

Är du intresserad av att köpa en maine coon - försök om du har möjlighet att hälsa på kattungen hos uppfödaren. Tänk på att när du får hem kattungen till dig ska den vara:
- minst 12 veckor.
- registrerad (stamtavla).
- vaccinerad mot kattpest och kattsnuva (vaccinationsintyg).
- avmaskad.
- veterinärbesiktigad. Besiktningsintyget ska inte vara äldre än 7 dagar.


Behöver du hjälp eller är det något du undrar över är du välkommen att kontakta vår kattungeförmedlare direkt:

Susanne Johansson
Vreten Viksta
740 30 Björklinge
Tfn:018-37 21 18
kattungarmco@hotmail.com

Här nedan ser du kattungeförmedlingens lista över uppfödare som är medlemmar i Mainecoon-katten. Presentation av uppfödare länsvis hittar du här.

 

 
Uppfödare i Maine Coon-katten

Vill du som uppfödare finnas med hos Maine Coon-kattens kattungeförmedling?

Skicka ett mail till Tess: , eller ring, skriv eller e-posta till Susanne Johansson.
Skriv att det gäller uppfödare på kattungeförmedlingens sida!
Du måste förstås vara medlem i Maine Coon-katten!

Alla uppfödare sköter själva annonseringen av kattungar via annonstorget! För att kunna skapa en annons måste du vara medlem i forumet.
Vikten av att testa avelsdjuren kan inte nog påpekas. Här hittar du en förklaring av skillnaderna mellan att testa INOM hälsoprogrammen, och UTANFÖR hälsoprogrammen.

Är det något du undrar över är du välkommen att kontakta webmaster Hasse: eller Tess:


Vidare till kattungeförmedlingens annonstorg -->
 

Uppfödare i Maine Coon-kattens kattungeförmedling.
Presentation av uppfödare hittar du här.

S*Aardwolf, Eva Johannsssen, Krokane/Årjäng
tel: 0703599777
e-post: aardwolf@telia.com
hemsida: http://www.aardwolf.se 

S*Absolut Coon's, Eva & P-A Bjuhr, Skellefteå
tel: 0910-852 52
e-post: evabjuhr@telia.com
hemsida: http://www.absolutcoons.com 

S*Acrobat's, Susanne Lagercrantz (fd. Bjuresjö), Stockholm
tel: 08-791 84 91, 08-571 677 92, 0730 32 82 05
e-post: susanne.lagercrantz@telia.com
hemsida: http://www.acrobats.se/

S*Almost Lynx , Susanne Karlsson, Stockholm
tel: 08-53039701, 076-8715532
e-post: karlssonsussi67@hotmail.com
hemsida: www.almostlynx.se

S*Anne Dotts, Annette & Anna Staaf, Motala
tel: 0141-22 60 62
e-post: leniz@telia.com
hemsida: http://www.annedotts.com/

Aquillicoons, Ewa-Marie Thelaus Glas, Norrköping
tel: 011-14 68 38
e-post: ewa.thelaus@tele2.se
hemsida: www.aquillicoons.com

S*Arctic Stars, Linda Adolfsson, Åsele
tel: 0941-100 02
e-post: linda.adolfsson@ktv.asele.se
hemsida: www.arcticstars.se

S*AyuQadro´s,Elisabeth Keidser, Sundsvall
tel: 060-50 17 27, 076-115 85 80
e-post: nyangji@hotmail.com
hemsida: http://www.ayuqadros.se/

S*Azurecoon's,Katarina Olsson, Filipstad
tel: 0590-71619
e-post: 059071619@telia.com
hemsida: http://www.azurecoons.se/

S*Baccheoni's, Marina & Pär-Johan Sporsén, Täby
tel: 08-768 43 25, P-J mobil: 070-529 74 08
e-post: marina.sporsen@taby.mail.telia.com
hemsida: http://baccheonis.just.nu/

S*Battle Burns, Annika Nordgren, Önnestad
tel: 044-708 44
e-post: annika.nordgren@telia.com

S*Bazazz, Annette Carlson Norrköping
tel: 011-63180 eller 070-3079928
e-post: nettan.bazazz1@tele2.se
hemsida: http://www.bazazz.se

S*Beautiful Minds, Gunilla Pettersson, Göteborg
tel: 031-709 18 66
e-post: gunilla.petersson@comhem.se
hemsida: http://w1.316.comhem.se/~u31645665/

S*Bessalvi's, Marita Hydling, Uppsala
tel: 018-257848, 0731-801817
e-post: maritahydling@spray.se
hemsida: http://www.bluecheyennes.se

S*Big Breeze , Anette Paulsson och Terese Ohlsson, Rimbo
tel: 0175-707 38, 073-968 64 69
e-post: bigbreeze@live.se
hemsida: http://www.bigbreeze.se

(N) Big Kitty, Linda Håland, Alversund Norge
e-post: mail@bigkitty.net
hemsida: http://www.bigkitty.net

S*Big Silvers, Lena Staaf, Motala
tel:
e-post: lena.staaf@comhem.se
hemsida: http://www.freewebs.com/bigsilvers/

S*Billowius, Erica Billow & Sangrid von Zedtwitz Liebenstein, Kristinehamn
tel: 0550-66 00 40
e-post:info@billowius.se
hemsida: http://www.billowius.se

S*Biraj's, Jessica Johansson & Kristina Karlsson, Linköping
tel:013-178837
e-post: jessica@birajs.se
hemsida: www.birajs.se

S*Björnfot's, Birgitta Israelsson, Granbergsdal
tel: 0586-123 26
e-post:birgitta260@hotmail.com
hemsida: http://goto.glocalnet.net/maine/

S*Blåregnets, Kerstin Andersson, Svedala
tel: 040-40 24 62
e-post: kerstin.g.andersson@telia.com
hemsida: http://w1.404.telia.com/~u40439115/

S*Brotorp's, Berit Lidback & Nore Widekärr, Åkers Styckebruk
tel: 0152-25075 , 070-2210908
e-post: berit.lidback@telia.com
hemsida: http://www.123minsida.se/brotorps

S*CaroAnn's, Carolina Andreasson, Vänersborg
tel: 0521-13631, 070-4089832
e-post: caroanns@catlover.com
hemsida: www.go.to/caroanns

S*Carpe Feline, Susanne Johansson, Björklinge
tel: 018-37 21 18
e-post: carpefeline@hotmail.com
hemsida: http://www.carpefeline.se

S*Commancheros, Ewa Johansson & Janne Petersson, Iggesund
e-post: josefa@glocalnet.net
hemsida: http://www.commancheros.se/

S*Coonville's, Andrina Dehlin, Göteborg
tel: 031-48 50 88
e-post: coonvilles@home.se  
hemsida: http://www.coonvilles.just.nu/

S*Country Dream's, Jeanette Lindberg, Gnesta
tel: 0158-124 56
e-post: countrydreams@telia.com
hemsida: http://www.countrydreams.se

S*Cowboy Cats, Helena Singh, Saltsjö-Boo
tel: 08-641 16 89, 0708-555 209
e-post: helenamco@yahoo.se
hemsida:www.cowboycats.se

S*Dagdrivarn, Malin Sundqvist & Turbo Fredriksson, Västra Frölunda
tel: 031-54 28 40, 0762-23 58 80
e-post: info@dagdrivarn.se
hemsida: www.dagdrivarn.se

S*Den Vackra,Annelié Johansson, Växjö/Småland
tel: 0470-22288 el. 0738 33 42 30
e-post: annelies.mainecoon@gmail.com
hemsida: www.mammans.se

S*Divine Coon's , Charlotta Pettersson, Karlskoga
tel: 070-72 24 299
e-post: charlotta.pettersson@gmail.com
hemsida: www.divine-coon.se

S*Djurfarmens, Pia Arnselius, Hörby
tel: 0415-622 53, 070-656 22 53
e-post: pia@djurfarmens.com
hemsida: http://mco.djurfarmens.com

S*Dunderklumpen's, Susanne Johansson, Nyköping
e-post: susanne@dunderklumpens.com
hemsida: http://www.dunderklumpens.com/

S*Dusty Coon's, Karin Göransson, Frösön
tel: 063-445 91
e-post: karin@dustycoons.com
hemsida: www.dustycoons.com

S*East Aurora's
, Ulrika Berge, Västerås
tel: 073 - 623 09 14
e-post: eastauroras@tele2.se
hemsida: http://www.eastauroras.se/

Ekekattens Maine Cooner, Eva Ekelund, Blekinge
tel: 0454-104 07, 070-24 77 246
e-post: evaekelund@yahoo.se
hemsida: www.ekekatten.se

S*Figgli's, Eva Grönlund, Ursviken
tel: 0910-308 24 eller 070-693 08 24
e-post: 0910.30824@telia.com
hemsida: http://home.bip.net/figglis

S*Finnugur's, Ingegerd Wiklund & Ronny Johansson, Sundsvall
tel: 060-56 98 00
e-post: ronjo@telia.com
hemsida: http://www.finnugurs.com


S*Flametrix, Christina Westman, Fjärdhundra
tel: 0171-41 70 26, 073-060 41 18
e-post: info@flametrix.se
hemsida: http://www.flametrix.se

Flowercoon's, Marita Persson, Hässleholm
tel: 0451-193-66
e-post: mollarp@telia.com
hemsida: http://flowercoons.se

S*Flying Eagle's, Janet Ericsson, Bromölla
tel: 0456-26868
e-post: janet.e@telia.com
hemsida: http://flyingeagles.se

S*Forsby's, Wanda Nordström, Klippan
tel: 0435-127 06, 0733-127 062
e-post: wanda.nordstrom@hotmail.com
hemsida: http://web.telia.com/~u67702446/

S*Fratello's, Marie Hedbom, Norrtälje
tel: 0176-490 88
e-post: fratellos@telia.com
hemsida: www.fratelloscattery.com

S*Funny Coon's, Lena Bölenius, Västerås
tel: 021-13 04 06 eller 070-3088908
e-post: funnycoons@hotmail.com
hemsida: http://home.vasteras2.net/funnycoons

S*Giant Coon's, Agneta Clifford, Fjugesta
tel: 0585-29086, 0730-277330
e-post: agneta.clifford@giantcoon.se
hemsida: http://www.giantcoon.se

S*Guldklimpen's, Åsa Lindkvist, Skellefteå
tel: 0910 58 40 40 eller 070 397 92 74
e-post: guldklimp@home.se
hemsida: http://www.guldklimpens.se

S*Herrhagens, Laila & Arne Jeneland, Falun
tel: 023-218 67
e-post: jenelands@hotmail.com
hemsida: http://www.herrhagens.se/

S*Honeysuckle's, Anna Svensson, Dalsjöfors
tel: 033-27 03 71, 0739-85 72 89
e-post: honeysuckles@telia.com
hemsida: http://www.honeysuckles.se

IDP*House of Fame, Ingela Brandt Ludvika
tel: 073-713 56 60

FIN*Iidaroosan, Ritva & Pekka Niisula, Nurmijävi (Helsingsfors)
tel: +358 40 076 3030
e-post: iidaroosan@elisanet.fi
hemsida: www.elisanet.fi/iidaroosan/

S*Iron Coon's, Mari Jonson, Borensberg
tel: 013-391314, 073-652 99 24
e-post: ironcoons@telia.com
hemsida: www.ironcoons.se

S*Itsári, Jenny Lilius, Kalmar
tel: 0480- 49 17 67, 070- 415 31 34
e-post: jenny.lilius@gmail.com
hemsida: http://web.telia.com/~u52126476/

S*Jappcoon's, Anna-Maria Johansson, Malmö
tel: 046-24 66 66 & 0708-695445
e-post: johansson_anna_maria@hotmail.com
hemsida: http://www.jappcoons.com/

S*Kaserna's, Ewa Ottosson, Färgelanda
tel: 0528-712 77
e-post: ottosson.ewa@telia.com
hemsida: http://web.telia.com/~u52802929/


S*Kattanoogas, Christina Sjögren Brolin, Stockholm
tel: 08-39 06 56
e-post: kattanoogas@bredband.net
hemsida: http://hem.bredband.net/kattanoogas/ 

S*Kins, Kristin Hallberg & Håkan Engström Norra Ängby/ Stockholm
tel: 08-179882, 0709-371941
e-post: info@kinskatteri.se
hemsida: http://www.kinskatteri.se/ 

S*Kungcool's, Maria Isaksson, Storvik
tel: 0290-12057
e-post: mariaisaksson71@hotmail.com
hemsida: www.kungcools.se

S*Lady Coon's, Madeleine & Anders Ödman, Rolfstorp
tel: 0340-627240
e-post: ladycoons@telia.com
hemsida: http://www.ladycoons.se

Le Chat du Soleil, Christina Radtke & Beatrice Hägle, Torslanda
tel: 031-14 36 66, 0707-45 94 68
e-post: christina.radtke@comhem.se


IDP*Linde-Lo's, Marina Nydén, Alstermo
tel: 0481-618 81
e-post: info@lindelos.se
hemsida: http://lindelos.se

S*LIWA Coons, Liana Gilhus, Brunflo
tel: 070-175 50 90
e-post: liana.gilhus@telia.com
hemsida: www.liwacoons.com/

Ljuvliga's, Erica Andersson, Karlskrona
tel: 0708-319951
e-post: ljuvligamainecoon@yahoo.se
hemsida: http://www.geocities.com/ljuvligamainecoon


S*Loskuggan's, Anna Malmvärn, Stockholm
tel: 08-650 52 81
e-post: annamalmvarn@hotmail.com
hemsida: http://w1.797.telia.com/~u79700328/

S*Lynxarella's, Susanna Lundström, Östervåla norr om Uppsala
tel: 0292-10297, 070-529 01 99
e-post: lynxaras@gmail.com
hemsida: http://www.lynxarellas.se

S*Lövsäter's, Ina Alexandersson, Örebro
tel: 019-263901, 073-5652833
e-post: ina.scott@telia.com
hemsida: http://www.www.birmor.se/lovsaters

S*Mac Moni's, Monica Ljungel, Vadstena
tel: 0143-126 86, 076-849 21 23
e-post:monica@macmoni.se
hemsida:http://www.macmoni.se

S*Maine Road's, Helen och Håkan Gunnarsson, Jämshög
tel: 0454-491 66, 070-54 22 161 
e-post: helen@maineroads.se 
hemsida: http://maineroads.se/

S*Maine Shadow's, Linda Ingemarsson, Eskilstuna
tel: 016-29 299  
e-post: linda_ingemarsson@hotmail.com 
hemsida:

Manitou's, Mia Söderberg, Vänersborg
tel: 0521-257 107
e-post: manitou@telia.com
hemsida: http://web.telia.com/%7Eu52126477/

S*Marinettes, Annette Blomquist, Forsbacka
tel: 026-14 66 10, 070-625 82 02
e-post: marinettes@telia.com
hemsida: www.123minsida.se/marinettes

S*Mating's, Mats och Ingrid S. Larsson, Sävedalen
tel: 031-26 98 74
e-post: mating@bredband.net
hemsida: http://www.mating.se/

Moon Kewas, Ewa & Magnus, Mjäldrunga, Floby
tel: 0515-490 70, 0704-77 70 30
e-post: moonkewas@telia.com
hemsida: http://web.telia.com/~u31620540/

FIN*Mostly cats, Kirsi Heinonen and Ari Kristola Järvenpää, Finland
mobil tel: Kirsi + 358 50 367 5647, Ari +358 40 503 1945
e-post: heinonen.kirsi_marjatta@pp.inet.fi
hemsida: http://personal.inet.fi/perhe/kristola/indexe.html

S*Mörkaskogens, Rebecca Nilsson, Piteå
tel: 0702649455
e-post: n_becca@hotmail.com
hemsida: http://web.telia.com/~u24311489/morkaskogens/

(N) Nittedalgaupa, Ann-Karin Lystad, Nittadal, Akershus, Norge
tel: (+47) 99356350
e-post: ann-lyst@online.no
hemsida: http://www.lucedeluna.com

(N) Nordic Lynx's, Britt Jarling, Harstad, Norge
tel: (+47) 77 07 52 43
e-post: britt@nordiclynx.no
hemsida: http://www.nordiclynx.no/

Of Overlord, Maria Partorp, Torslanda
tel: 070-86 88 78
e-post: overlords@telia.com
hemsida: http://w1.319.telia.com/~u31929946/

S*Oomingmak's, Therese & Tobias Luthman, Österby/Norra Sorunda.
tel: 08-646 88 29
e-post: info@oomingmak.net
hemsida: http://www.oomingmak.net

S*Operacoon's, Lars-Olof och Marianne Hård, Nacka
tel: 08-716 33 21
e-post: info@operacoons.se
hemsida: http://www.operacoons.se/

S*Poppius, Ulrika Larsson, Bromma
tel: 08-724 60 00
e-post: ulrika@poppius.com
hemsida: http://www.poppius.com/

S*Power Coon's, Susanne Nordlund, Hörby
tel: 0415-61150
e-post: suss@horby.com
hemsida: http://www.horby.com/powercoons/index3.htm

IDP*Ramsekatten, Marie Hasselberg, Sjuntorp
tel: 0520-44 43 47
e-post: ramsekatten@telia.com
hemsida: http://ramsekatten.just.nu

S*Rock Nock's
, Malin Ericsson, Norrköping
e-post: rocknocks@hotmail.com
hemsida: www.rocknocks.se

S*Rosklon's, Helen Lindgren, Hallstavik
tel: 0175-204 64
e-post: helen.l.lindgren@telia.com
hemsida: http://www.haverodalskatthotell.sida.nu/ (klicka på katteri Rosklons)

S*Roxy Coon's , Carita Nyman, Kolmården
tel: 070-2337594
e-post: caritanyman@hotmail.com
hemsida: http://medlem.spray.se/roxycoons/

S*Ruffle's, Ingrid Björkman, Linköping
tel: 013-21 49 40
e-post: ingrid@rufflescats.se
hemsida: http://www.rufflescats.se

S*Rumpkullan's, Carina Hellqvist , Storfors
tel: 0550-321 27
e-post: carina@rumpkullan.se
hemsida: http://www.rumpkullan.se

S*Ruskprickens, Karolina Ross, Skarpnäck
tel: 08-605 29 52
e-post: karolina.ross@bredband.net
hemsida: http://www.algonet.se/~awkr/

S*Rökatten's, Annette och Elaine Lilje, Rö/Rimbo
tel: 0175-622 01, 0730-40 56 60
e-post: kawa17@hotmail.com
hemsida: http://www.rokatten.se

S*Sagofabriken, Ulrika Wahlström och Gregor Adlercreutz, Ängelholm
tel: 042-20 55 88, 070-594 63 63
e-post: info@sagofabriken.nu
hemsida: http://www.sagofabriken.nu

S*Saladamm's, Gunilla Östman, Sala
tel: 0224-510 06, 070-657 41 50
e-post: fam_ostman@hotmail.com, gunilla.ostman@sheab.net
hemsida: http://www.harskarringen.se

IDP*SenSiq Coon´s, Susanne Berglund, Kolmården
tel: 0702-254450
e-post: susanne.berglund@sensiqcoons.se,
hemsida: http://www.sensiqcoons.se

S*Silvermeadow's, Desirée Jangelind, Sjötorp
tel: 0501-505 99
e-post: silvermeadows@telia.com
hemsida: http://w1.456.telia.com/~u45612014/

S*Silveronyx, Camilla & Hasse Bengtsson, Åkers Styckebruk
tel: 0159-317 02
e-post: silveronyx@telia.com
hemsida: http://www.silveronyx.se/

S*Simpsalacoon's, Elisabeth Simpson, Åkersberga
tel/fax: 08-540 869 66
e-post: elisabet.simpson@swipnet.se
hemsida: http://simpsalacoons.lookscool.com/

S*Skogsdal's, Christina Hidstedt, Rävlanda
tel: 0301-451 03, 076-866 88 23
e-post: hidstedt@tele2.se
hemsida: www.skogsdals.se

FIN*SolarWind, Pirkko Virtanen, Vammela (Tammerfors)
tel: +358400998130
e-post: solarwinds@elisanet.fi
hemsida: http://www.elisanet.fi/solarwinds/swaloitus.htm

S*Stars of maine's , Perra, Pia, Anna och Maria Janson, Örsundsbro
tel: 0171-460306, 0704-250186
e-post: perraopia@home.se
hemsida: www.starsofmaine.com

S*Stortassen's, Annica Eriksson & Jörgen Öhrberg, Norrköping
tel: 011-16 43 65, 073-432 12 32
e-post: annica@stortassen.se
hemsida: http://www.stortassen.se

S*Street Cats, Anita Sandberg, Mariestad
tel: 0501-142 64 eller 0707514264
e-post: streetcats@bredband.net
hemsida: http://www.streetcats.se/

S*Swan Klei's,Ann-Christine Kleist, Täby
tel : 08-7569116, 070-33 89 281
e-post: anki_kleist@yahoo.se
hemsida: http://anki.swankleis.se

S*Sybo's, Bosse & Lisa Warfvinge, Långshyttan
tel: 0225-611 20, 073-679 52 88
e-post: lisa@sybo.se
hemsida: http://web.telia.com/~u28501823/index.htm

S*Tallkottens, Brittmarie Fridh, Odensbacken
tel: 019-45 03 90, 070-591 11 95
e-post: kottarna@hotmail.com
hemsida: http://www.tallkottens.net

Thazz, Tarja Olausson, Uddevalla
tel: 0522-89554, 070-422 85 36
e-post: ta.olausson@telia.com
hemsida: www.thazz.dinstudio.se

S*Tigerhusets, Anita Ericsson, Norrköping
tel: 011-17 02 97
e-post: tigerhuset@hotmail.com
hemsida: www.tigerhuset.se

S*Tole'Coons, Tommy & Lena Sjödin, Umeå
tel: +46 (0)90 221 45, +46 (0)70 321 84 01
e-post: lena@roback.nu
hemsida: www.tolecoons.net

S*Topzytails, Maria Åhrén, Motala
tel: 0141-23 35 12
e-post: maria@topzytails.se
hemsida: www.topzytails.se

S*Ulltrollet's, Jessica Strömblad, Spånga
tel: 08-8215825, 0704-962628, Palle 0704-652440
e-post: jessissen@telia.com
hemsida: www.ulltrollets.se

S*Velero´s Maine Coon, Malin Borell, Tyresö
tel: 08-712 27 62, 073-684 19 07
e-post: malin@veleros.se
hemsida: http://www.veleros.se

IDP*Vildan's, Marie Wallin, Mjölby
tel: 0142-103 07, 0736-93 56 15
e-post: katter@vildans.se
hemsida: http://www.vildans.se/

S*Widesands, Sirkka Järvinen,  Sundsvall
e-post:widesand@telia.com
hemsida: http://www.widesand.nu

S*Vilda Villan's , Janitha Hallgren & Svante Wikander, Östersund
e-post:janitha.hallgren@telia.com
hemsida: http://web.telia.com/~u63114492/index.htm

Vitterstorms, Anja Johansson, Nybro
tel: 0481-15859 el. 0481-51564
e-post:vitterstorms@hotmail.com
hemsida: http://www.vitterstorms.com/

Xanthopsia´s, Emma Ek Persson och Gunnel Ek, Vollsjö
tel: 0416-320 40 el. 073-181982
e-post: emmaekpersson@hotmail.com
hemsida: http://www.malvagarden.com 

S*Ylletrollets, Peter & Ulrika Olsson, Borlänge
tel: 0243-23 02 86
e-post: ylletrollets@telia.com
hemsida: http://www.ylletrollets.com/ 

S*Zippycat's, Maria Carlsson, Tierp
tel: 0293-400 50
e-post: zippycat@tele2.se
hemsida: http://home.swipnet.se/zippycat

S*Äspered's, Marie-Louise Kopp, Gunnilse
tel: 031-94 32 31
e-post: marie-louise.kopp@telia.com
hemsida: http://hem.passagen.se/kopps-cats


Denna sida uppdateras av Tess: